Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Rozšírenie

 

rozšírenie orchideí

orch1.jpg

Orchidey sú rozšírené po celom svete vo všetkých podnebných pásmach, rôznych biotopoch a výškach až do viac ako 3800 mnm V teplých oblastiach nájdeme väčšinu druhov orchideí, zhruba 90%. Všeobecne sú označované ako orchidey tropické. Žijú v rôznom prostredí - v tropických nížinách (celoročne vlhké a teplé dažďové lesy) iv chladnejších vysokých horách (tropické horské hmlovej lesy), v oblastiach so striedaním období dažďov a sucha (monzúnové dažďové lesy trópov a subtrópov) iv prevažne suchých oblastiach polopúštny charakteru. Najviac druhov sa nachádza v Ázii (India, južná Čína, Malajzia, Nová Guinea, Filipíny, Polynézia), ďalšou oblasťou s bohatým výskytom tropických orchideí je Amerika (od Mexika cez štáty Strednej Ameriky, karibskú oblasť až po Brazílii, Ekvádor, Peru a Bolívii ), rastú aj v Afrike, Austrálii a na Novom Zélande. V chladnejších oblastiach sú orchidey rozšírené v rôznych biotopoch nížin i hôr (vlhké aj suché oblasti, hlinité, piesčité i skalnaté a kamenisté pôdy, lesy, lúky, mokrade). Nájdeme ich napríklad v Severnej Amerike av Európe a označujeme ich ako orchidey mierneho pásma. Druhy rastúce na území Slovenskej republiky, ktorých je asi 50, nazývame "naše orchidey".

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

rozmnožovanie

(janda, 14. 1. 2015 12:07)

Chcala by som poprosiť o radu,na konci kvitnúcej stonky mi vyrašili nové zelené listky,čo s nimi dá sa aj toto dáko využiť na množenie kvetu,ak ano ako,vie mi niekto poradiť,vopred dakujem môj mail je j.butorova@gmail.com

presadzanie orchideí

(Edita , 14. 6. 2014 14:46)

Ked ju presadim je potrebne aj poliat hned
M8JCT

orchidea a ja

(lilka, 29. 3. 2013 16:52)

Do Tera MI moje orchidee nechceli kvitnut ale konecne PO roku zacali. Bojim sa Len late lebo v byte man NA kazdej strange slnko a neviem ako ich uchranit red priamim slnkom. Poradte prosim:-)